Okres zmian od zawsze pozostawiał pewną niewiadomą. Jedną z nich okazał się druk addytywny. Jednak z biegiem czasu drukarki 3D pokazały swoje możliwości. Udowodniły swoją skuteczność oraz ile czasu i pieniędzy potrafią zaoszczędzić przy produkcji tych samych elementów, które wytwarza się standardowymi, wolniejszymi metodami. Jedno jest pewne - tak jak kiedyś komputery oraz telefony były czymś nowym i niewiadomym, tak druk 3D przeszedł również już ten czas i pozostanie z nami na dłużej. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie: w jaki sposób drukarki 3D w szkołach zmieniają rozwój dzieci? Zapraszamy!
Wymyśl i zobacz - poznaj edukacyjny cel drukarek 3D w szkołach
Drukarki 3D pozwalają dzieciom na zmaterializowanie ich inwencji twórczej. To rozwój przez zabawę - czyli najlepsze możliwe rozwiązanie, jakie można zafundować wychowankom. Inwestycja szkół w drukowanie przestrzenne posiada wiele korzyści w takiej oto postaci.
Po pierwsze, u dziecka następuje rozwój kreatywnego myślenia. Jest to niepodważalny atut wynikający z zastosowania drukarki 3D w placówce edukacyjnej. Mali twórcy uczą się w ten sposób wierzyć, że zrealizują to, o czym pomyślą i co sobie zaplanują. Po drugie szybkie prototypowanie przyczynia się do ograniczenia masowego konsumpcjonizmu, ponieważ młodzi uczniowie mogą bawić się tym, co sami stworzyli. I po trzecie - dzieci rozwijają w sobie dwie kluczowe umiejętności czyli rozwiązywanie problemów oraz umiejętność pracy zespołowej. Dzięki temu będą umiały zidentyfikować problem, przeprowadzić badania, zaplanować wygląd przyszłego elementu, testować wydruk, analizować wyniki, a następnie poprawiać je w miarę potrzeby. Przy okazji także rozwijana zostaje umiejętność patrzenia przestrzennego.
Kolejny poziom 3Dukacji
Świadomość miejsc, w których używa się tej technologii jest kluczowa, ponieważ pozwoli to na przygotowanie kolejnych pokoleń do nadchodzących i nieuniknionych zmian. Samo korzystanie z drukarki 3D w szkołach od najmłodszych lat nie jest niczym innowacyjnym w dzisiejszych czasach. Tak samo było w przypadku komputerów, obecnych teraz w milionach gospodarstw domowych. Z tego względu poniżej znajduje się kilka branż, w których druk 3D jest obecnie wykorzystywany. W stomatologii drukarki 3D używane są do produkcji mostów dentystycznych oraz koron. W dziedzinie medycyny natomiast druk addytywny wytwarza m.in. protezy tchawic, kończyn czy mostków, a nawet bioprintowaną skórę oraz tkanki. W robotyce drukarki 3D wykonują skomplikowane i niestandardowe części dla urządzeń.
Studenci architektury oraz projektowania graficznego drukują trójwymiarowe modele swoich projektów, a uczniowie biologii modele DNA poprzez replikowanie organów. W weterynarii praktykanci tworzą natomiast wszelkiego rodzaju protezy dla zwierząt oraz podkowy. Studenci inżynierii mogą wykorzystywać druk addytywny do prototypowania elementów dla przedsiębiorstw, które następnie zostaną sprawdzone i wykorzystane w rzeczywistym świecie. W szkołach gastronomicznych druk 3D swoje zastosowanie znajdzie w tworzeniu skomplikowanych form do ciast, lodów itd. Miłośnicy geografii mogą drukować mapy topograficzne danych obszarów. W motoryzacji prototypowanie użyte zostaje w celu drukowania części zamiennych do pojazdów. Z kolei przemysł modowy tworzy w ten sposób np. biżuterię.
Jak widać to tylko kilkanaście przykładów, w których drukarka 3D świetne znajduje swoje zastosowanie. Aby tego było mało, istnieją także domy mieszkalne, które zostały stworzone właśnie w ten sposób. Wymyślanie koncepcji i późniejsze ich wdrażanie z pewnością zmieniło rynek nieruchomości. Z tego względu umiejętność wykorzystywania drukarki 3D już od najmłodszych lat pozwoli na późniejsze bezproblemowe odnalezienie się w świecie. Niekonwencjonalne nauczanie, do którego z pewnością przyczynia się drukarka 3D, pozwoli na zainteresowanie nawet najbardziej opornych uczniów. Co również istotne, dzieci oraz studenci uczą się także wytrwałości w pokonywaniu problemów. To dlatego, że teoria podbierana jest wizualnymi rozwiązaniami, czyli drukiem 3D. Zrozumienie świata i wielu szkolnych zagadnień staje się prostsze poprzez możliwość ich zobaczenia, a także dotknięcia.
Ludzie jutra - liderzy biznesu, wizjonerzy, wynalazcy, inżynierowie, twórcy, artyści - są w szkole już dziś.