W dzisiejszych czasach najcenniejszą walutą jest czas, dlatego optymalizacje procesów produkcyjnych są na wagę złota. W trakcie rozwoju technologicznego druk addytywny powoli dojrzewał i rozprzestrzeniał się w wielu sektorach. Od początku jego istnienia - czyli od czterech dekad - wiele się zmieniło, a sam druk 3D przejął znaczną część rynku. Jednak firmy zajmujące się drukiem mają wciąż wiele wyzwań przed sobą, np. czy dany kierunek rozwoju przyjmie się na świecie? Z tego względu nasuwają się dwa pytania: czy druk 3D to przyszłość i czy szkolenia mają sens? Odpowiedź znajduje się w tym wpisie. Zapraszamy.
Wykorzystanie druku 3D, które zmienia zasady gry
Obecnie druk 3D jest technologią, która przyczynia się do oszczędności czasu zarówno przy projektowaniu, jak i samej produkcji. Obejmuje on nie tylko tworzenie części z plastiku, ale także z metali, szkła oraz ceramiki.
Wykorzystanie drukarki 3D posiada kilka kluczowych korzyści:
- niższe koszty produkcji,
- szybsze dostarczanie części,
- umożliwienie wykonania towarów spersonalizowanych na zamówienie,
- zdolność do szybkiego reagowania na problemy na linii produkcyjnej.
Kluczowymi atutami druku 3D jest to, że wytworzenie tego samego przedmiotu odbywa się znacznie szybciej przy jednoczesnej oszczędności materiału, niż jak w przypadku starszych metod produkcyjnych. Konwencjonalne sposoby uzyskania pewnych form opierają się na odcinaniu zbędnych elementów w celu uzyskania tego potrzebnego. Wniosek jest więc prosty - drukarki 3D przyczyniają się do redukcji odpadów.
Co również istotne, drukowanie 3D przyczynia się także do zmniejszenia wagi niektórych komponentów, np. w lotnictwie wewnętrzne elementy samolotów takie, jak systemy przepływu powietrza, pozwalają projektantom (poza wagą) zredukować liczbę łączonych ze sobą części.
Z kolei w przypadku szybszego dostarczania komponentów, firmy zajmujące się drukiem 3D na całym świecie pokazały, na co je stać podczas pandemii koronawirusa. Kiedy łańcuch dostaw np. dla niezbędnego sektora medycznego został poważnie zakłócony, pracownicy za pomocą drukarek 3D robili co w ich mocy, aby wytworzyć m.in. jak najwięcej maseczek oraz rozdzielaczy respiratorów. Jednak czy istnieje szansa na to, aby wytwarzane elementy wychodziły spod maszyny takie same za każdym razem? Otóż desktopowe drukarki nieco różnią się od tych przemysłowych. Najnowsze przemysłowe urządzenia potrafią tworzyć części o spójnych właściwościach i jednakowych wykończeniach.
Drukarka 3D przyczynia się także do tworzenia bardziej zindywidualizowanych projektów. Takie podejście pozwala firmom tworzyć wyroby, które będą zaspokajać osobiste preferencje kupujących. Dzięki temu przedsiębiorstwo dostarczy konsumentowi spersonalizowany produkt, stworzony przed chwilą, a nie towar, który został wyprodukowany masowo i zalega w magazynie. A skoro o nadwyżkach mowa, drukarka 3D posiada strategiczną implikację - mianowicie ogranicza ilość przechowywanych nadwyżek produktowych, w efekcie czego pozwala to na wytworzenie w szybkim czasie tylu części, ile faktycznie jest potrzebnych. Produkcja addytywna kondensuje stosy pudełek zabierających przestrzeń w przechowywane w chmurze pliki cyfrowe, które będą łatwo dostępne w razie potrzeby.
Szkolenia
Z wyżej wymienionych korzyści można śmiało wywnioskować, że umiejętność posługiwania się drukarką 3D okaże się trafioną inwestycją. Aktualne ścieżki edukacyjne zostały tak zaprojektowane, aby kursant zdobył wymagane kompetencje do objęcia nowego stanowiska. Kursy łączą samokształcenie online z praktyczną nauką i certyfikatem po zakończonym szkoleniu. Jest to oczywiście jedna z możliwości. Obecnie także uczelnie oferują kierunek studiów związany z projektowaniem oraz obsługiwaniem drukarki 3D w Warszawie. Druk addytywny uważany jest za jeden z najbardziej perspektywicznych technologii dzisiejszego świata.
Drukarki 3D zmieniają świat na naszych oczach. Personalizowane dobra konsumpcyjne, znaczące skrócenie czasu oczekiwania na wyrób, oszczędność materiałów do realizacji wszelkiego rodzaju części i rozproszona produkcja to tylko ułamek korzyści wynikających z druku 3D. Tworzenie addytywne umożliwia producentom także na obniżenie kosztów związanych z magazynowaniem. Drukarki 3D cechują się także sporą elastycznością projektowania, dając swobodę eksperymentowania z wydajniejszymi i trudnymi do osiągnięcia kształtami. Chociaż nie jest to do końca ekologiczna technologia, przyczynia się ona do polepszania sytuacji związaną ze zmianami klimatycznymi na świecie.